Slovensko



Počasí na Slovensku

Aktuální počasí ve Slovenské republice

Aktuální ceny benzínu

  Ceny benzínu na Slovensku jsou aktuální k 2.6.2021.
Bezolovnatý 95 oktanů: 1,17 €.
                        Nafta: 1,035 €.
Ceny na vybraných čerpadlech najdete např. na www.natankuj.sk




Z fotoalba

Slovensko - fotky
TRENČÍN:Trenčianský hrad

KREMNICA: Kremnický hrad

ŽILINA: Námestie A. Hlinku

SVATÝ KRÍŽ: kostel Svätý Kríž


Více jak 200 dalších fotografií naleznete ve FOTOALBU.

Partnerské weby

Sametová revoluce
Klub přátel Pardubicka
Sdružení přátel Pard. kraje
Cestování po Evropě
Cestování po Itálii
Cestování po Francii







BANSKÁ ŠTIAVNICA

** Banská Štiavnica je desetitisícové město ležící uprostřed Štiavnických vrchů a jeho význam umocňuje skutečnost, že je město zařazeno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

sousoší sv. Trojice
Původně báňská osada zde stála už v 10. století. Parkování v centru města je zpoplatněno. Musím přiznat, že se poměrně těžko po příjezdu do města orientuje, kde je nejvýhodnější zaparkovat, protože celé město je v kopcích, snad žádná ulice zde nevede po rovině, díky čemuž zde jsou křivolaké uličky plné zatáček. Přesto se nám podařilo výhodně zaparkovat v ulici A.Pecha, v jejíž horní části je parkování již bezplatné. Z tohoto místa byla nejblíže historická klopačka z roku 1684. Klepáním na dřevo se svolávali horníci do práce. Na ulici A.Kmeťa se nachází gotický kostel sv. Kataríny z 15. století s nárožní věží, která vznikla přestavbou gotického domu z 16. století. Nad kostelem se již nachází Námestie sv. Trojice, v jehož centru stojí unikátní barokní sousoší sv. Trojice. Jedná se o morový sloup, který byl postaven roku 1710 jako poděkování za ústup morové epidemie. V dolní části náměstí se naproti sobě nacházejí dvě informační centra. Je zde umístěno také
starý zámek
Banské muzeum s významnou mineralogickou expozicí a replikou báňské štoly. Honosnost domů na náměstí svědčí o bohatosti tohoto města v minulosti. Ještě v polovině 19. století byla Banská Štiavnica druhým největším městem na Slovensku a jedním z největších Uhrách. V roce 1878 zde žilo 19 000 obyvatel, tedy dvojnásobek dnešního počtu.

Pokud nad náměstím odbočíme vlevo, dostaneme se ke Starému zámku. Jeho dnešní podoba pochází z několika dostaveb a přestaveb. Původně zde stála románská bazilika, která však byla v 15. století obehnána zdí a

nový zámek
později z ní vznikla pevnost. Součástí hradu je kostel Panny Márie ze 13. století či rotunda sv. Michala. Pod hrozbou tureckých válek byl celý komplex později obestavěn a stala se z něho strážní pevnost. Celý komplex je možné shlédnout po zaplacení vstupného 3 Eura pro dospělou osobu, děti platí 1,5 Euro. K vidění jsou zde například kříže ze zrušených místních hřbitovů, ukázky uměleckých zámečnických prací či archeologické nálezy. Další dominantou města je Nový zámok ze 16. století, ve kterém se nachází další z expozic Slovenského banského muzea. Zámek byl původně postaven jako pevnost, která měla sloužit jako ochrana obyvatel Štiavnice před Turky. Třetí dominantou je kalvária z 18. století. Štiavnická kalvária patří k jedinečným barokním památkám na Slovensku. Jedná se o komplex 23 objektů, které představují galerii výtvarných děl s liturgickým tématem. Dostaneme se k ní pěšky z ulice Pod Kalváriou.


tzv. klopačka kostel sv. Kataríny tzv. Hellenbachův dům

starý zámek Kříže z městských hřbitovů starý zámek, v pozadí nový zámek


Hledat na webu


Hledat na slovensko.tode.cz :




Kamery

BANSKÁ BYSTRICA:

KRÁĽOVA HOĽA:

KOMÁRNO:



sitemap.xml



Své dotazy a připomínky adresujte na jrehacek@seznam.cz